lucy trend

lucy żyła 3,2 mln lat temu. umarła w skutek upadku z dużej wysokości. głównym podejrzanym jest drzewo.

mówiąc krótko: szczęścia można się nauczyć.

metropolita kolonii kardynał rainer maria woelki otrzymał z okazji 60. rocznicy urodzin od kardynała stanisława dziwisza zaschniętą kroplę krwi św. jana pawła ii.

wykorzystanie neuronów lustrzanych w praktyce staje się wielką szansą dla świata marketingu i reklamy. w ten sposób producenci będą mogli w istotny sposób wpłynąć na gusta i wybory konsumentów!

egipcjanie co prawda uważali swoich władców za bogów stąpających po ziemi, ale byli też ludźmi praktycznymi. w ich czasach wierzono – jak to określa dr popielska-grzybowska – w uzupełniające się paradoksy. dlatego imię boga stwórcy – atuma – można przetłumaczyć zarówno jako wszystko i nic, wszechświat i nicość, inercję sprzed stworzenia, kompletny i (jeszcze) nieistniejący.

w oparciu o psychiczny przepływ wyobrażeń jesteśmy zarazem twórcą i dziełem, sobą i innym, tożsamością i różnicą; korzystamy z istniejących instytucji społecznych oraz konwencji kulturowych i tworzymy nowe obrazy samych siebie i społeczeństwa, które następnie powracają do obiegu przedstawień i wyobrażeń.

ostatnio takie podejście do nauki ustąpiło w powszechnym mniemaniu czemuś, co nazywam perspektywą akumulacyjną – czyli pogodzeniu się z tym, że nagromadzonego stosu danych już nigdy nie uporządkujemy.

im bardziej fizycy zagłębiają się w rzeczywistość, tym bardziej rzeczywistość ta wyparowuje.

starsi ludzie, którzy nie spodziewają się wiele po przyszłości, żyją dłużej i są zdrowsi od rówieśników z nadmiernie optymistycznym nastawieniem.

naukowcy zidentyfikowali 35 najważniejszych obszarów bioróżnorodności. zajmują one zaledwie 2,3% powierzchni naszej planety, ale żyje w nich ponad połowa roślin naczyniowych i 43% lądowych kręgowców. obszary te są zamieszkiwane przez ludzi mówiących w sumie 3202 językami. uczeni nie wiedzą, dlaczego bioróżnorodność jest powiązana z występowaniem dużej liczby języków.

z topoli, którą codziennie oglądał miron białoszewski wyrzeźbiono ławkę dla poety.

ogółem, na terenach brytyjskich posiadłości kolonialnych w afryce wschodniej powstało sześć, wzniesionych od podstaw, stałych polskich osiedli uchodźczych. cztery, z których największym było tengeru, utworzono na terenie tanganiki, dwa kolejne powstały w ugandzie. były to koja, niedaleko entebbe (siedziba rządu protektoratu ugandy, około 50 km od kampali) i położone w głębi kraju, porównywalne wielkością z tengeru, osiedle masindi (dziś nyabyeya, blisko 250 km od stolicy).

okazało się, że osoby, które w godzinach popołudniowych mogły zobaczyć więcej ptaków, cechowały się lepszym zdrowiem psychicznym – rzadziej doświadczały objawów depresji, lęku i stresu. lepszym samopoczuciem mogły pochwalić się też osoby, które więcej czasu spędzały na zewnątrz.

rzeczywistość jak wiadomo nie istniała od zawsze. zaczęto o niej mówić dopiero w momencie, w którym ukształtowała się racjonalność pozwalająca na jej wypowiedzenie, pojawiły się współrzędne umożliwiające jej przedstawienie za pomocą zakodowanych i możliwych do odkodowania znaków.

w centralnej części pustyni atakama znajduje się obszar, na którym – do 2015 roku – od 500 lat nie spadła kropla deszczu. jednak niespodziewane opady w marcu i sierpniu 2015 roku, a potem jeszcze w 2017 roku okazały się katastrofalne w skutkach dla życia występującego na pustyni. z szesnastu różnych gatunków drobnoustrojów, które występowały na pustyni, przetrwały jedynie dwa-cztery.

poniżej prezentuję listę 29 kreteńskich nazw świni domowej, które zostały wyszczególnione i omówione w dziewięciu podstawowych grupach etymologicznych. uwzględniłam w swych rozważaniach literaturę kreteńską epoki renesansu (xvi–xvii w.), stwierdzając, że nazwy świń zawierają trzy następujące komedie kreteńskie:
kadzurbos georgiosa chortatsisa (komedia powstała w latach 1585–1600),
stathis folasa lub chortatsisa z roku 1604,
fortunatos markosa antoniosa foskolosa z roku 1660.

szympansy lubią rozwiązywać zagadki dla samej przyjemności poradzenia sobie z wyzwaniem.

sedno przepływu to równowaga pomiędzy umiejętnościami a poziomem trudności zadania. aby osiągnąć stan przepływu, powinniśmy z jednej strony nieustannie poszukiwać wyzwań i stawiać sobie wysokie wymagania. z drugiej strony, musimy być przekonani, że poradzimy sobie nawet z najtrudniejszymi wyzwaniami. dzięki temu będziemy utrzymywać nasze umiejętności na najwyższym poziomie.

wzniecenie pożaru spowodowało w ciągu nocy, że żydzi, ukrywający się – pomimo wszystkich akcji przeszukiwawczych – na poddaszach, w piwnicach i innych kryjówkach, ukazywali się na zewnątrz na fasadach domów, aby w jakikolwiek sposób ujść przed ogniem. żydzi objęci już płomieniami masowo, całymi rodzinami wyskakiwali z okien albo usiłowali opuścić się na dół za pomocą powiązanych prześcieradeł itp. zatroszczono się o to, by zarówno ci, jak i inni żydzi byli natychmiast likwidowani.

nasze dialogi erotyczne, seksualne, niechby najbardziej intymne, najbardziej osobiste powodu zupełnie prywatnych i utajonych wyobrażeń, są żałośnie publiczne.

na aukcji w paryżu za 434,5 tys. euro sprzedano broń, z której po kłótni paul verlaine postrzelił w 1873 r. arthura rimbauda. poeci byli kochankami. w 1872 r. dwudziestodziewięcioletni verlaine porzucił dla nastoletniego rimbauda żonę (mathilde maute) i syna. chcąc zakończyć burzliwy 2-letni związek, rankiem 10 lipca 1873 r. kupił w brukseli 6-strzałowy rewolwer. po kłótni wystrzelił 2 razy w kierunku rimbauda. jedna z kul trafiła kochanka w nadgarstek.

jak przystało na pisarza tworzącego w prl, lem miał moc zmartwień materialnych i okresy wpadania w depresję, choćby z powodu niedopieszczenia.

a pewnego dnia masturbując się na placu targowym oświadczył: gdybyż i głód można było zaspokoić przez pocieranie pustego żołądka!

kanadyjki zauważyły, że ich krajanie pozytywniej oceniali antyk, gdy w reklamie jego obraz umieszczono po lewej stronie. w przypadku produktu odnoszącego się do przyszłości (sztuki współczesnej) obiekt spotykał się z cieplejszym przyjęciem, gdy wizerunek umieszczano nie z lewej, ale po prawej stronie. w izraelu, gdzie czyta się od prawej do lewej, zaobserwowano przeciwny trend.